به راستی چرا بسیاری از مردم در قرن 21 هم‌چنان دست انسان حجری را فشار می‌دهند؟


چگونه کفش و لباس سی سال پیش خود را نمی‌پوشید و حال به راحتی باورهای پوسیده پا بر جا و نابه جای گذشته را با خود دارید؟

در۹۹ درصد تاریخ باورها و اعتقادات مردم و احساسات و عواطف مردم در ۸ سالگی شکل و فرم گرفته و اگر ۸۸ سال هم زندگی می‌کردند تغییر و تفاوت چندانی در آن هرگز وجود نداشت. با رشد عقل قرار است نوعی دیگر از نظام باورها و اعتقادات و نوع دیگری از سیستم اعتقادات و عواطف به‌وجود بیاید.

انسان سالم باورها و اعتقادات بزرگسالی دارد.

اگر باورها و اعتقاداتی  که هم‌اکنون در سن سی، چهل، پنجاه و …. دارید همان باورها و اعتقادات دوران نوجوانی و جوانی شما است و اگر پاسخ شما مثبت است همین جا نشان دهنده این است که شما آسیب دیده‌اید و در آن جا یخ زده‌اید و در آن‌جا منجمد شده‌اید و مانده‌اید و به همین جهت است آن‌چه را مخصوصاً  به عنوان باور و اعتقاد داریم یک بار باید زیر سؤال کامل برود و با تمام دقت حتی نوعی کند و کاو و بی رحمی با آن برخورد شود و به همین جهت به افلاطون این جمله را نسبت می‌دهند که: ” زندگی که یک بار زیر سؤال نرفته اصلاًَ رزش زیستن ندارد.” 

آدم سالم کسی است که با باورها و اعتقاداتی زندگی می‌کند که مبتنی بر واقعیت، علم، عقل، رعایت منطق در کاربرد عقل و متعلق به این زمان، این مکان، این جهان با توجه به ضرورت مکان و زمان است نه به خاطر این‌که در خانه‌ایی متولد شده و پدر و مادری این‌گونه و آن‌گونه باوری و احساسات داشته است . 

افتخار این که من همان آدم قدیمی هستم درست مانند این است که بگویید من همان غذا‌های قدیمی گندیده مسموم را می‌خورم.

بنابراین انسان سالم نظام باورها و اعتقاداتی دارد که کاملاً با واقعیت و عقل و علم سازگار است و دائماً در حال تغییر و تبدیل است و آماده هرگونه تغییر و دگرگونی و حتی شوق و اشتیاقی جهت تصحیح آن را دارد و برای آن منظور هر کتاب یا کنفرانس یا مقاله یا کلاس یا سمیناری را در هر کجا که هست دنبال می‌کند. 

فاطمه سلطانی

اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *